Změny v bodovém systému

Vypadá to, že piráti silnic budou mít zase o něco těžší život. To samé platí i o majitelích vozidel v katastrofálním technickém stavu. Poslanci plánují celou řadu změn v bodovém systému, které by mohly nabýt platnosti již začátkem dubna tohoto roku. Nutno podotknout, že některé z nich by mohly být naopak ku prospěchu.

Máte vozidlo v žalostném stavu? Budete muset ne technickou kontrolu

Jednou z plánovaných změn je novela silničního zákona, která by policistům umožnila nařízení technické kontroly stavu vozidla. Tak jako kalkulačka povinného ručení určuje cenu ročního poplatku, řidič, jehož vozidlo by se strážcům zákona z nějakého důvodu nelíbilo, by musel zajet na technickou kontrolu do místa vzdáleného maximálně čtyři kilometry. V případě vážné nebo nebezpečné závady by musel technickou prohlídku zaplatit.

Nesvítíte a jezdíte v pruhu vyhrazeném pro autobusy? O bod nepřijdete

Podle zahraničních výzkumů nemá denní svícení na bezpečnost vliv. Momentálně můžete za nerozsvícené světla přijít o bod, což má změnit chystaná novela. Zvláštní je také penalizace za jízdu v pruhu pro autobusy. Odborníci tvrdí, že takové chování vůči ostatním účastníkům provozu nebezpečné není a zákonodárci si myslí totéž. Za jízdu v pruhu pro autobusy tak zřejmě o bod nepřijdete také.

Tím ovšem změny nekončí…

Další změna se týká i projednávání několika přestupků spáchaných najednou. Momentálně se body za spáchané přestupky sčítají a řidiči tak mohou velmi snadno přijít o řidičský průkaz. Podle novely by se body přičítaly pouze za ten nejzávažnější. Zároveň zmizí pět šestibodových přestupků, které se přesunou mezi sedmibodové. Přibude k nim také jeden zcela nový pro řidiče, kteří během cesty potkají nehodu a neposkytnou zraněným první pomoc a nepřivolají záchranáře. Doposud se penalizace týkala pouze přímých účastníků havárie.

Jeden z nejkontroverznějších návrhů se týká zrušení bodové penalizace řidičů, který byla během silniční kontroly zjištěna přítomnost alkoholu v krvi do 0,3 promile. Tato hodnota je totiž v tolerancích měřičů a teoreticky se může objevit i u někoho, kdo bezprostředně před jízdou žádný alkohol nepožil. Peněžité pokuty a zákazu řízení se však změna nedotkne.