Jak získat zpět trestné body

Dopustili jste se několika přestupků, kvůli kterým jste přišli o cenné body? Bodový systém funguje na českých silnicích od roku 2006 a o nějaký ten bodík již přišel téměř každý řidič. Ne každý však ví, co že se lze o jejich umazání přičinit i jinými způsoby než jen roční jízdou bez přestupků. Několik trestných bodů si mohou hříšníci odpočítat po absolvování speciálního kurzu, který funguje od roku 2007.

Každý řidič může nasbírat maximálně 12 bodů, poté přijde o řidičský průkaz. Jednou z možností, jak body umazat, je striktně dodržovat pravidla silničního provozu a po dobu jednoho roku nespáchat ani jeden přestupek. I tak příkladnému řidiči se však umažou pouze čtyři body. V případě, že měl do té doby na kontě pouze jeden, dva nebo tři, konto se mu vynuluje. Plusové body „do zásoby“ tímto způsobem získat nelze. Rok poté, co byl systém zaveden, však přibyla další možnost – zúčasnit se speciálního kurzu, který lze absolvovat v Centrále bezpečné jízdy v Mostě, Ostravě a Sosnové u České Lípy.

Kurzu se mohou zúčastnit řidiči, kteří nenasbírali více než 10 trestných bodů, při čemž se mezi nimi nesmí objevit přestupek za šest a více bodů (takto je hodnocena většina vážných provinění). Alternativu v podobě kurzu smí řidiči využít pouze jednou za rok a to na základě přihlášky, která je ke stažení na stránkách center bezpečné jízdy. Konkrétní termín se domlouvá telefonicky. Chystáte-li se kurzu zúčastnit, musíte si s sebou přinést také výpis z bodového rejstříku.

Průběh kurzu

Náplň a průběh kurzu stanovuje zákon. Celková doba trvání je jeden den, při čemž tři hodiny zabere  teorie s důrazem na defenzivní jízdu, dopravní psychologii a zásady bezpečné jízdy a další tři a půl hodiny jízdy. Poslední půlhodinku je věnována diskuzi, vzájemné výměně informací a celkového zhodnocení kurzu. Všichni účastníci obdrží certifikát s vodoznakem a registrovaným pořadovým číslem. Poté, co ho předloží na úřadě, jim „zmizí“ tři trestné body.

Informace ze světa motorů naleznete v magazínu top-auto.cz.